FZ FORZA - BRACE POWER 2025
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to FZ Forza - Brace Power 2025:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | kr 2 050,00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 360 - 375 g |
| Form | Round |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 18K Carbon fiber |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | EVA Hard |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by FZ Forza |
Description from manufacturer
FZ FORZA Brace Power – a top padel racket. The hard EVA and head heavy balance creates a lot of power. With the 18K woven graphite and semi rough surface you also achieve great control. A perfect racket for advanced and pro players looking for extra power.
Printout from www.racketguide.com





