ENEBE - RESPONSE GREEN 2025
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Enebe - Response Green 2025:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | kr 1 310,00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 355 - 370 g |
| Form | Hybrid |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K carbon fiber |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | Black EVA HR9 |
| Type of player | Amateur |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Enebe |
Description from manufacturer
The Response line has had a facelift. A diagonal design from bottom to top on the front of the racket has been chosen. As for the technical specifications, it retains the characteristics of the previous models, a very versatile racket with professional features.
Printout from www.racketguide.com















