DROP SHOT - PREMIUM 1.0 2021
(2 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Drop Shot - Premium 1.0 2021:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | kr 2 780,00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2021 |
| Weight | 360 - 380 g |
| Form | Round - Oversized |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 24K Carbon fiber |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | EVA pro |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Drop Shot |
Description from manufacturer
Feel unique! This racket is developed with the most advanced technology to give you full control on the court. By combining materials and technology, and with the help of Juan Martín Díaz, it offers an outstanding playing experience.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.0(from 2 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
2
"Stian", Man 46 year
Level: advanced
Round shape, a bit of power. Good control and gentle on the elbow.
2023-09-30, 21:33
4
Man 48 year
Level: advanced (have paddle elbow)
-
2023-04-04, 20:36









.jpg)




