DROP SHOT - DOPPEL 2022
(3 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Drop Shot - Doppel 2022:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | kr 1 620,00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2022 |
| Weight | 360 - 380 g |
| Form | Round - Oversized |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | 3K Carbon Fiber |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | EVA soft |
| Type of player | Beginner, Exerciser |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Drop Shot |
Description from manufacturer
Drop Shot Doppel is perfect for players who have reached an intermediate level and are seeking good precision and feel. This racket has a round, oversized head shape and a soft core, providing a large hitting surface and excellent control. The soft core also reduces vibrations upon impact and makes it more forgiving on mishits. Therefore, this racket is particularly good for players with pain in the elbow, shoulders, or wrists who need a gentle racket. In addition to its controlling features, the neutral balance offers the chance for good power and pressure in shots.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 3 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Mario", Man 58 year
Level: amateur (have paddle elbow)
Excellent control, quite lightweight, surely not very powerful; this is its limitation.
2026-01-04, 07:12
5
"Mario", Man 57 year
Level: amateur
Great control, just lacking a bit of power.
2025-12-19, 07:25
3
"luk", Man 61 year
Level: amateur
-
2025-12-21, 08:05














