DROP SHOT - DELTA 2.0 2022
(1 review)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Drop Shot - Delta 2.0 2022:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | £170.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2022 |
| Weight | 360 - 385 g |
| Form | Round - Oversized |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | EVA soft |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Drop Shot |
Description from manufacturer
The Drop Shot Delta 2.0 (2022 model) combines a full carbon construction with a 3K Carbon face and Soft EVA core for comfort and control. Its oversized round shape and medium balance provide a generous sweet spot, making it versatile in both defense and attack. Advanced technologies such as Twin Tubular System, Smart Holes System, and 3D Face enhance power, spin, and durability. The Cork Cushion Grip and Silicone Grip Channel reduce vibrations for extra comfort. With a weight range of 360–380 g, it is designed for advanced players seeking a perfect blend of power, precision, and playability.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
2.0(from 1 review)
Some reviews may have been translated into your chosen language
2
"Mobina", Woman 22 year
Level: amateur
-
2025-12-24, 15:45














