DROP SHOT - CONQUEROR CONTROL 2024
(1 review)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Drop Shot - Conqueror Control 2024:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 110,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2024 |
| Weight | 360 - 370 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K carbon fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | EVA Soft |
| Type of player | Amateur |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Drop Shot |
Description from manufacturer
The Conqueror Control is specially designed for intermediate to advanced players seeking a paddle that complements their offensive playing style while providing comprehensive control over their shots. With a medium balance, this paddle ensures excellent maneuverability and stability, ideal for those who desire more precise control without sacrificing power. Its Eva Soft rubber core offers superior elasticity and lightness, allowing for more intense hits without compromising control.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.0(from 1 review)
Some reviews may have been translated into your chosen language
3
"Andre", Man 48 year
Level: amateur (have paddle elbow)
Low power, good control
2026-01-05, 20:39

















