DROP SHOT - CANYON PRO COMFORT 2.0 2026
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Drop Shot - Canyon Pro Comfort 2.0 2026:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | kr 2 500,00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2026 |
| Weight | 350 - 370 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K carbon fiber |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | EVA Pro High Density |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Drop Shot |
Description from manufacturer
The Drop Shot Canyon Pro Comfort 2.0 expands the Canyon line with a model designed for intermediate and advanced-intermediate players who want to enjoy the Canyon spirit inspired by Pablo Lima, without the need to opt for a high-end racket. It is the ideal option to start and continue evolving in padel with comfort, power, and playability. Made with 3K Carbon faces, it offers excellent resistance and good on-court sensations. Its diamond shape favors an offensive play, while the Eva Pro rubber core provides a firmer and more controlled striking sensation, with excellent response and constant ball output. It incorporates the Smart Holes System, which improves the distribution of forces, facilitates effects, and reduces vibrations, along with the 3D Face technology, a rhomboid embossed texture designed to enhance effect on aggressive shots. The frame features the Twin Tubular System, which provides greater rigidity and stability, reinforced by the Vibra Tech Angles and Cork Cushion Grip technologies, responsible for minimizing the transmission of vibrations to the arm. Additionally, it includes the Ergo Pro Protector and Power Beam Heart technology, which increase the durability and resistance of the ensemble.
Printout from www.racketguide.com




















