CORK - SUPREME POWER 2021
(4 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Cork - Supreme Power 2021:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | £350.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2021 |
| Weight | 360 - 375 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 24K carbon fiber + 3K carbon fiber + Innegra + cork |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | Black EVA Soft |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Cork |
Description from manufacturer
Supreme Power is suitable for the offensive player who prefers power and attacking play. Among all Cork Padel rackets, this model demands the most from the player in terms of technique and game knowledge. The new asymmetrical drilling pattern is designed to increase the sweet spot and control. The rubber in the middle of the racket has a unique and innovative technology, cross borehole. This allows for an extra controlled "exit" of the ball hit with an extended sweet spot and eliminates the trampoline effect during defensive play, providing extra power during offensive play when opportunities arise. Supreme Power suits the more aggressive player who prefers power and attacking play. Suitable for players who hold an advanced to professional level. (Level 7 - 10).
Printout from www.racketguide.com
Reviews
5.0(from 4 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
5
"Robert", Man 61 year
Level: amateur
Compromise between control and speed.
2023-12-30, 10:30
5
Man 50 year
Level: advanced
-
2022-11-02, 18:39
5
Man 50 year
Level: advanced
-
2022-11-02, 18:37
5
Man 50 year
Level: advanced (have paddle elbow)
-
2022-11-02, 18:35















