CORK - SUPREME HYBRID III 2024
(13 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Cork - Supreme Hybrid III 2024:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 3 810,00 kr Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2024 |
| Weight | 350 - 375 g |
| Form | Hybrid |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 3K carbon fiber + cork |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | Extreme High Density Foam |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Cork |
Description from manufacturer
With a similar construction to the current Supreme II, the new rackets add a host of new features to make every game naturally better: New multi-diameter hole and larger shield to increase the sweetspot and aerodynamics of the racket, resulting in greater maneuverability. New rope technology, replaceable, waterproof and anti-bacterial. New lid technology for better anti-vibration system and comfort due to its softer composition and oval shape. Ideal for advanced / professional players, who prefer a racket balanced between attack and defense.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 13 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
2
"Ricardo", Man 46 year
Level: amateur
Top racket but hard and demanding for my capabilities
2025-03-13, 10:41
5
"Morten Koefoed-Rasmussen", Man 40 year
Level: advanced
---
2025-09-21, 13:19
5
"Morten Koefoed-Rasmussen", Man 40 year
Level: advanced (have paddle elbow)
Its perfect!
2025-09-23, 18:20
5
"Morten Koefoed-Rasmussen", Man 40 year
Level: advanced (have paddle elbow)
So nice!
2025-10-17, 15:54
5
Man 34 year
Level: amateur
-
2026-03-25, 18:43
5
Man 37 year
Level: amateur
-
2026-02-19, 04:36















