CARTRI - FIGHTER 2 2021
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Cartri - Fighter 2 2021:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 280,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2021 |
| Weight | 355 - 375 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K carbon fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | EVA soft white 17 |
| Type of player | Amateur |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Cartri |
Description from manufacturer
For the player who doesn't give up without a fight! The perfect racket for players seeking control without compromising on power. With a design that catches attention, featuring a new type of aerodynamic shape that provides you with a manageable and comfortable racket.
Printout from www.racketguide.com














