BULLPADEL - NEURON CHINGOTTO TF 24 2025
(4 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Bullpadel - Neuron Chingotto TF 24 2025:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | £370.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 365 - 375 g |
| Form | Hybrid |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K Carbon Xtend |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | MultiEVA |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Bullpadel |
Description from manufacturer
At the Premier Padel Tour Final, the most prestigious and exclusive tournament in the world, only the top 16 players of the season have the opportunity to compete on such an iconic stage. Here, where every point is a battle between the brightest minds in padel, Chingotto elevates his game with the Neuron LTD Tour Finals. Every move counts, every shot is a decision, a strategy, an opportunity to get ahead of the opponent. It is in this delicate balance where Fede Chingotto shines. With its distinctive design in white and navy blue accents, the Neuron LTD reflects the purity and clarity of Fede Chingotto's game, combined with burgundy details symbolizing the passion and determination that drive him forward in every point. In a tournament like the Premier Padel Tour Final, where the world's top 16 players face off and every point can make the difference, the Neuron LTD Tour Finals becomes the key to controlling the court and overcoming the biggest challenges with the coolness and focus of a true master of control.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.0(from 4 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
2
"Ahmad", Man 13 year
Level: amateur
i don’t need it
2025-08-29, 21:56
3
"Alberto", Man 34 year
Level: advanced
Soft
2025-10-25, 22:53
4
Man 50 year
Level: advanced
-
2025-11-10, 22:02
4
Man 55 year
Level: advanced
-
2025-08-05, 11:17
















