BULLPADEL - HACK 03 2024
(53 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Bullpadel - Hack 03 2024:Specifications
RACKET PROFILE FROM RACKET VALIDATOR
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | kr 3 160,00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2024 |
| Weight | 365 - 375 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | High |
| Frame profile | Okänt värde |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | Tricarbon |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | MultiEVA, Adaptia |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Bullpadel |
| Information from Racket Validator | |
|
Racketguide's own measurements for easier and better comparisons of padel rackets!
Manufacturers often have their own definitions of balance point, hardness, etc., which makes it difficult to compare different padel rackets with each other. Therefore, at Racketguide, we conduct our own measurements of the rackets we receive from the manufacturers. We use an advanced machine that can measure everything from balance point to hardness.
|
|
| Length grip | 12,0 cm |
| Length of the racket blade | 26,4 cm |
| Total length | 45,5 cm |
| Width racket blade | 26,2 cm |
| Thickness of the racket blade | 3,8 cm |
| Racket surface type | Structured |
| Number of drilled holes | 69 st |
| Weight | Quite low 351 g |
| Balance point measurement | 26,9 cm from the bottom |
| Balance point | Quite high 59 % |
| Firmness core | Quite hard |
| Maneuverability | Medium |
| Flexibility | Medium |
| The measurement was performed | 2023-12-01 |
Description from manufacturer
The Hack 03 is a diamond-shaped racket that provides maximum power and high performance without loss of control. It is designed for professional or advanced players.
It incorporates the innovative Air React Channel system, which consists of an aerodynamic frame that simultaneously creates a firmer, more agile, and lighter structure.
Its outer core is made from the new Tricarbon combined carbon, its inner core from the new MultiEva rubber, and its frame from 100% carbon fibre CarbonTube. The rough 3D Grain surface gives the racket more impact. It has the new MetalShield frame that is tailored to the latest CustomWeight plate system, allowing for balance of the racket to be modified according to the needs of every player. It has a Vibradrive system for vibration absorption, a Hack core, and Nerve channels down the side of the frame. It also incorporates the innovative Hesacore grip, which reduces effort, vibrations, and the probability of injury.
The Hack racket makes use of the new Adaptia system, developed for the Pro range rackets.
It incorporates the innovative Air React Channel system, which consists of an aerodynamic frame that simultaneously creates a firmer, more agile, and lighter structure.
Its outer core is made from the new Tricarbon combined carbon, its inner core from the new MultiEva rubber, and its frame from 100% carbon fibre CarbonTube. The rough 3D Grain surface gives the racket more impact. It has the new MetalShield frame that is tailored to the latest CustomWeight plate system, allowing for balance of the racket to be modified according to the needs of every player. It has a Vibradrive system for vibration absorption, a Hack core, and Nerve channels down the side of the frame. It also incorporates the innovative Hesacore grip, which reduces effort, vibrations, and the probability of injury.
The Hack racket makes use of the new Adaptia system, developed for the Pro range rackets.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 53 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
Man 38 year
Level: amateur
The current racket satisfies me a lot in aerial play and in the level of power achievable, a little less in terms of soft touch and net play.
2026-02-10, 11:48
5
"Alberto", Man 45 year
Level: amateur
Stiff, spin can be improved, a good smash, an excellent vibora and wall exit, only drawback is a bit heavy to move from the back.
2025-11-20, 18:46
4
"Carlos", Man 44 year
Level: amateur (have paddle elbow)
I like it, maybe not always easy to take full advantage of, but it gives me good performance.
2026-02-03, 15:06
4
"Eric", Man 27 year
Level: amateur
I think I should be a bit harder so that the strength I lack is compensated.
2025-11-07, 19:16
4
"Johan", Man 50 year
Level: advanced (have paddle elbow)
Good offensive tackle with a high center of gravity for maximum power.
2025-11-09, 21:37
4
"Fredrik", Man 50 year
Level: advanced
Possibly a bit too hard and with a smaller sweet spot
2025-11-07, 21:04

















