BLACK CROWN - PATRON KORE 2026
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Black Crown - Patron Kore 2026:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | kr 2 810,00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2026 |
| Weight | 355 - 370 g |
| Form | Hybrid |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 24K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | 3xPlay EVA |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Black Crown |
Description from manufacturer
The Black Crown Patron Kore is the most technological racket in the collection. Designed for advanced players who want power and comfort, it incorporates innovations that make a difference. The 24K carbon face provides firm ball output and power on shots, while the multidensity 3XPLAY EVA rubber adapts the response to the type of stroke: control on soft plays and explosiveness on strong impacts. Among its exclusive technologies are VibraLow, a lateral system that absorbs vibrations and protects the arm, and Patron Tech, which optimizes the internal structure for higher performance. The Sandspin rough finish facilitates spin generation, while the 100% carbon frame with Aero Carbon enhances durability. Weighing 350-370 g, the Patron Core is the ideal option for players seeking innovative power, vibration absorption, and technological enhancement.
Printout from www.racketguide.com


















.jpg)

