BABOLAT - VIPER TECHNICAL APT 2022
(27 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Babolat - Viper Technical APT 2022:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | kr 3 540,00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2022 |
| Weight | 365 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K carbon fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | X-EVA, multilayered densities |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Babolat |
Description from manufacturer
This model is designed for the player with an aggressive offense and powerful shots where the smash is the ultimate weapon. Viper Technical delivers incredibly explosive speed with its design, allowing the player to dominate the court with heavy overhead shots. Viper Technical's core is built with Babolat's X-EVA Technology. Three different layers of EVA together provide the perfect effect. The two stiff outer layers give extra speed on hard shots while a softer inner layer provides increased margin for error and comfort on softer shots. A 100% carbon hitting surface consisting of 12K Carbon, perfectly adapted for the racket's shape to deliver explosiveness and surprisingly controlled touch, and the roughened surface combined with a sandpaper-like texture, 3D Spin+, provides maximum grip and spin on the ball so that the player can put additional pressure on the opponent. With the Vibrasorb System, each shot gains increased comfort. This vibration-damping system is integrated into the racket's neck above the handle and reduces the vibrations that occur with each shot. The result is increased comfort and a reduced risk of injuries such as tennis elbow. Like previous models from Babolat, the Viper Technical is designed with HPS-Technology. Hole Pattern-System provides more speed and control thanks to the drilled holes in the racket being adapted to the racket's shape and sweet spot. This gives more effect in the shots for more speed and more grip on the ball for increased spin.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 27 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Carlos", Man 31 year
Level: advanced
It is powerful.
2026-01-23, 23:26
3
Man 50 year
Level: amateur
Power
2024-02-12, 20:49
4
"Joao", Man 37 year
Level: amateur
-
2024-06-09, 20:58
4
Man 33 year
Level: advanced
-
2024-06-04, 09:11
4
"Fredrik Tornhall", Man 53 year
Level: amateur
-
2024-06-03, 13:08
5
Man 37 year
Level: advanced
-
2024-05-11, 23:02
















