BABOLAT - COUNTER VIPER 2.6 2026
(3 Reviews)
Compare prices
Click on a store to continue
Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | kr 3 880,00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2026 |
| Weight | 355 - 375 g |
| Form | Round |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K carbon fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | X-EVA, multilayered densities |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Babolat |
Description from manufacturer
Babolat Counter Viper 2.6 2026 är ett padelracket utvecklat för avancerade spelare som vill kontrollera spelet med precision, strategi och taktiska kontringar. Racketet har en rund form med stor sweetspot och hög balans runt 270 mm, vilket ger extra tyngd i slagen — perfekt för explosiva overheadslag, smashar och kontrollerade placeringar från baslinjen. Ramen och ytan är i 100 % kolfiber, vilket ger en fast och reaktiv bollträff med hög precision. Kärnan består av X-EVA, ett flerskiktssystem som kombinerar styva ytterlager för kontrollerad kraft med ett mer flexibelt innerlager för komfort och felmarginal i defensiva situationer. Racketet använder också Vibrasorb System² powered by SMAC för effektiv vibrationsdämpning och bättre komfort, samt 3D Spin+ för förhöjt grepp och spinn. Optimal Hole Pattern förbättrar precision och energiöverföring, och Smart Buttcap gör det enkelt att anpassa eller ta bort handledsremmen. Counter Viper 2.6 är designat för spelare som vinner poäng genom att styra spelet, tåla motståndarens fart och slå till med kraft när tillfället kommer.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.5(from 3 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
3
"DAVIDE", Man 48 year
Level: amateur
I would like a registered letter with a medium center of mass, light, without vibrations from control.
2026-02-01, 19:46
4
"Mario", Man 51 year
Level: amateur
Difficult in the wall exit, excellent control, little maneuverability at the net.
2026-02-14, 23:24
4
Man 34 year
Level: advanced
-
2026-02-28, 21:06















