ARES - NYMPH 2021
(3 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Ares - Nymph 2021:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 210,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2021 |
| Weight | 350 - 365 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Kevlar |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K carbon fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | EVA soft |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Ares |
Description from manufacturer
The weight makes the racket particularly suitable for female players at an intermediate or advanced level. Or male players who prefer a lightweight racket. Suitable for a varied and versatile player who plays with medium speed and control.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.5(from 3 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
5
Man 38 year
Level: advanced
-
2025-11-02, 11:49
5
"Julia", Woman 25 year
Level: amateur
-
2024-01-24, 13:43
4
"Julia Eriksson", Woman 24 year
Level: amateur
-
2023-11-29, 15:01
















