ADIDAS - METALBONE SUPERLIGHT 2026
(3 Reviews)
Compare prices
Click on a store to continue
Specifications
RACKET PROFILE FROM RACKET VALIDATOR
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | kr 1 640,00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2026 |
| Weight | 345 - 360 g |
| Form | Diamond - Oversized |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Soft |
| Surface layer - material | Fiberglass |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | Eva Soft Performance |
| Type of player | Amateur |
| Target group | Adult, Junior |
| Verified | Information verified by Adidas |
| Information from Racket Validator | |
|
Racketguide's own measurements for easier and better comparisons of padel rackets!
Manufacturers often have their own definitions of balance point, hardness, etc., which makes it difficult to compare different padel rackets with each other. Therefore, at Racketguide, we conduct our own measurements of the rackets we receive from the manufacturers. We use an advanced machine that can measure everything from balance point to hardness.
|
|
| Length grip | 11,0 cm |
| Length of the racket blade | 24,5 cm |
| Total length | 45,5 cm |
| Width racket blade | 26,3 cm |
| Thickness of the racket blade | 3,8 cm |
| Racket surface type | Smooth |
| Number of drilled holes | 53 st |
| Weight | Low 321 g |
| Balance point measurement | 27,0 cm from the bottom |
| Balance point | Quite high 59 % |
| Firmness core | Medium |
| Maneuverability | Quite light |
| Flexibility | Quite high |
| The measurement was performed | 2026-01-25 |
Description from manufacturer
Discover how easy padel can be with the adidas Metalbone Superlight 2026. Its lightweight construction, featuring Octagonal Structure and structural reinforcements, combines stiffness and stability, reducing torsion and making every shot more precise. The Diamond Oversize shape offers higher balance and a larger hitting surface, increasing power on offensive shots and making control easier throughout the rally. Soft Performance EVA and fiberglass provide a comfortable feel and consistent ball output, while the Smart Holes Curve design helps generate more spin on every shot. This light and balanced racket enables quicker, smoother movements, helping beginner players improve their game and gain confidence from the first point. And this year, as a major new feature, we are adding an adjustable rope cord to our paddles for a better grip on the wrist.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 3 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Felipe", Man 24 year
Level: advanced
Excellent
2026-04-20, 00:20
4
Man 36 year
Level: amateur (have paddle elbow)
-
2026-02-22, 13:59
4
Man 55 year
Level: amateur
-
2026-02-14, 22:33



