ADIDAS - ADIPOWER MULTIWEIGHT CTRL 3.4 ALEX RUIZ 2025
(28 Reviews)
Compare prices
Click on a store to continue
Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 4 360,00 kr Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 345 - 375 g |
| Form | Round |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 18K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | Eva High Memory |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Adidas |
Description from manufacturer
The Adipower MULTIWEIGHT CTRL combines cutting-edge technologies to achieve perfection in control. Álex Ruiz's latest racquet maximises performance in every situation, featuring the Weight & Balance System for customisable weight and balance. To extract every ounce of power, this model includes the Dual Exoskeleton structure and the Power Embossed Ridge carbon reinforcement in the frame, ensuring maximum rigidity. Constructed from a blend of Carbon 18K and High Memory EVA rubber, this racquet offers balance and exceptional performance across all types of shots. Finally, the Spin Blade Decal features a textured surface that provides maximum friction for spin shots.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 28 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Valen", Man 27 year
Level: amateur
Very comfortable to use. The controls are also very good. However, the power is not good.
2026-03-16, 15:23
3
"Ismail", Man 17 year
Level: advanced
it has a lot of control but the handke and face are too small
2026-03-31, 15:23
3
"Mariano", Man 61 year
Level: amateur
I like it because it has control, but I would like more control.
2026-01-17, 00:31
4
"Oscar", Man 53 year
Level: amateur
A lot of control, medium-hard touch
2025-10-26, 22:14
3
"ddd", Man 27 year
Level: amateur
its no good for smash
2026-03-16, 15:16
4
"NFS", Woman 44 year
Level: elite
It feels really good.
2026-01-31, 01:31









.jpg)





