ADIDAS - ADIPOWER MULTIWEIGHT 2023
(58 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Adidas - Adipower Multiweight 2023:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | £350.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2023 |
| Weight | 345 - 360 g |
| Form | Diamond - Oversized |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 18K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | Eva High Memory |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Adidas |
Description from manufacturer
The new ADIPOWER MULTIWEIGHT is a revolution in the Adipower family. It combines the strength and reliability features of Adipower and adds the customization technology WEIGHT & BALANCE SYSTEM. This system allows you to change the play profile of the racket so that it constantly adapts to your needs. With a few screws placed in the upper part and on the sides of the racket head, you can increase or decrease the weight by up to 12 grams and vary the balance. Improve attack or control characteristics as needed. The surface of CARBONO 18K and the high-density rubber EVA HIGH MEMORY give you great power in all your shots. The SPIN BLADE technology helps you create better spin effects. Thanks to the DUAL EXOSKELETON technology with carbon ribs around the entire frame, you will feel solid on your ground strokes and volleys.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 58 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Jesper", Man 30 year
Level: amateur
Very satisfied with the hit. Might possibly need one with a slightly more generous sweet spot on days when you don't feel 100%. Particularly noticeable on lobs.
2024-01-01, 20:02
5
"Marcos", Man 36 year
Level: advanced (have paddle elbow)
Very comfortable, easy to handle, a lot of control, and a good sweet spot.
2026-02-09, 15:19
4
"Elias", Man 38 year
Level: advanced (have paddle elbow)
Feels good, a bit of pain in the arm with frequent play
2024-05-06, 10:37
3
"Ignacio", Man 29 year
Level: advanced
Versatility, control, wide sweet spot
2025-11-12, 18:55
5
"Albin", Man 26 year
Level: amateur
Good control and smash
2023-12-05, 16:23
5
"Dickk", Man 52 year
Level: advanced
Good touch and speed
2023-08-27, 21:16
















