NOX - EQUATION LADY WPT 2021
(3 Omdömen)
Jämför priser
Ingen butik i din region säljer det här padelracket.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det finns racketar med liknande egenskaper!
Här är några padelracketar med väldigt liknande egenskaper som Nox - Equation Lady WPT 2021:Specifikationer
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | 180,00 € Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2021 |
| Vikt | 350 - 365 g |
| Form | Rund |
| Balanspunkt | Låg |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | Kolfiber |
| Ytskikt - typ | Mönstrad |
| Ytskikt - fasthet | Mjukt |
| Ytskikt - material | 3K Glasfiber |
| Kärna - fasthet | Medel |
| Kärna - material | EVA HR3 |
| Speltyp | Tävling |
| Målgrupp | Vuxen |
| Ej verifierad | Inväntar verifiering av information från Nox |
Beskrivning från tillverkare
Equation Lady WPT är ett välbalanserat racket med något lättare vikt. Detta gör att det passar utmärkt till spelare som vill ha ett mer skonsamt racket som blir smidigare i förflyttningarna. Denna modell är utrustat med ett anti-vibrationssystem som minskar risken för skador. Det är ett lättspelat racket med stor ”sweet spot” tack vare en kärna av HR3 (som används i Nox modeller i Luxury-serien) och en träffyta i glasfiber. Racketen har även struktur i träffytan för att ge ytterligare grepp i bollen och ökad precision i det långsamma spelet nära nät. Denna kombination gör detta racket perfekt för dig som vill utvecklas i ditt spel tillsammans med ett mångsidigt och lättspelat racket.
Utskrift från www.racketguide.com
Omdömen
4.5(från 3 Omdömen)
Vissa omdömen kan ha översatts till ditt valda språk
4
Man 50 år
Nivå: motionär
Ruggad yta som jag gillar
Har blivit helstumt
Har blivit helstumt
2024-02-10, 06:50
4
Kvinna 54 år
Nivå: motionär
-
2024-03-10, 12:27
5
Kvinna 37 år
Nivå: motionär (har padelarmbåge)
-
2023-02-03, 23:49














