IMPERO PADEL - INVICTUS 2021
(8 Omdömen)
Jämför priser
Ingen butik i din region säljer det här padelracket.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det finns racketar med liknande egenskaper!
Här är några padelracketar med väldigt liknande egenskaper som Impero Padel - Invictus 2021:Specifikationer
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | 1.060,00 kr. Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2021 |
| Vikt | 355 - 375 g |
| Form | Dropp |
| Balanspunkt | Medel |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | Kolfiber |
| Ytskikt - typ | Mönstrad |
| Ytskikt - fasthet | Medel |
| Ytskikt - material | 12K kolfiber + glasfiber |
| Kärna - fasthet | Mjuk |
| Kärna - material | EVA ultra soft |
| Speltyp | Motionär, Tävling |
| Målgrupp | Vuxen |
| Verifierad | Information verifierad av Impero Padel |
Beskrivning från tillverkare
Invictus är ett dropp racket med fokus på kraft och spinn. Med sin stilrena design inspirerad av den svenska flaggan har vi skapat Impero Padels absolut mest stilrena racket. Invictus har ett uppdaterat kolfibermaterial motsvarande 12K. Med detta material får spelaren ett racket som utomordentligt fångar upp bollar och ger snabbare respons vid återstuds. Kärnan är gjord av ultra soft black EVA som bidrar till ökad kraft i slagen. Invictus har lätt struktur för att ge mer kontroll och spinn vid slagen. Strukturen medför även mer skruv vid serve. Handledssnöret är designat för att ge en bättre bekvämlighet runt handleden. Rekommenderas starkt till både elitspelare och vana motionärer.
Precis som våra tidigare modeller är detta racket designat och utvecklat i Sverige.
Precis som våra tidigare modeller är detta racket designat och utvecklat i Sverige.
Utskrift från www.racketguide.com
Omdömen
4.0(från 8 Omdömen)
Vissa omdömen kan ha översatts till ditt valda språk
3
"Joce", Man 34 år
Nivå: avancerad
Har blivit slött och gått sönder lätt, säkert för den är för gammal egentligen.
2024-09-24, 20:18
5
"Kim", Kvinna 56 år
Nivå: motionär (har padelarmbåge)
Bra m sandpapper o lätt
2024-04-21, 19:38
5
Kvinna 57 år
Nivå: motionär
Superbra!
2025-02-12, 21:26
5
Man 34 år
Nivå: motionär
Bra
2024-09-23, 22:07
3
Man 60 år
Nivå: avancerad
---
2025-06-15, 12:46
5
"Olivern", Man 35 år
Nivå: motionär
-
2025-02-02, 23:25














