BLACK CROWN - PITON AIR 2020
(1 omdöme)
Jämför priser
Ingen butik i din region säljer det här padelracket.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det finns racketar med liknande egenskaper!
Här är några padelracketar med väldigt liknande egenskaper som Black Crown - Piton Air 2020:Specifikationer
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | 110,00 € Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2020 |
| Vikt | 350 - 370 g |
| Form | Rund |
| Balanspunkt | Låg |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | Kolfiber 80% |
| Ytskikt - typ | Slät |
| Ytskikt - fasthet | Mjukt |
| Ytskikt - material | Glasfiber + 3K Kolfiber |
| Kärna - fasthet | Medel |
| Kärna - material | EVA |
| Speltyp | Nybörjare |
| Målgrupp | Vuxen |
| Verifierad | Information verifierad av Black Crown |
Beskrivning från tillverkare
Piton Air-racketen har en rund form och införlivar AVAIR-teknologin, som är ett antivibrationssystem inbyggt i racketens handtag. AVAIR-teknologin absorberar vibrationerna som genereras efter varje slag, vilket förbättrar spelarens reaktionstider och förhindrar uppkomst av trötthet och skador på armen, underarmen eller armbågen. Den rekommenderas särskilt för spelare som länge har lidit av smärta utan att hitta en lösning. Det handlar om ett racket tillverkat av EVA-gummi med medelhårdhet, täckt med två skikt av glasfiber och ett 3K-skikt av kolfiber. Dubbelt rörformigt ramverk med 80% kolfiber innebär högre motstånd mot slag. Piton Air-modellen har en sweetspot som är mycket väl fördelad över hela racketytan, vilket gör att du kan ge bollen hög fart utan att förlora kontroll över dina slag.
Utskrift från www.racketguide.com
Omdömen
1.0(från 1 omdöme)
Vissa omdömen kan ha översatts till ditt valda språk
1
"Salvatore", Man 51 år
Nivå: motionär
Aaa
2026-03-28, 19:06















