TENAX PADEL - BAZOOKA 2024
Compare prices
Click on a store to continue
Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | kr 2 500,00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2024 |
| Weight | 355 - 375 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 18K Carbon fiber |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | Ultra Hard EVA |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Tenax Padel |
Description from manufacturer
The Bazooka is an ultra-offensive racket designed for players with an aggressive style of play who want to get the most power out of their overhead shots. The rubber is an EVA-ultrahard that allows you to give great force and speed to the ball, but thanks to an 18k carbon plate it guarantees a good feeling even in the baseline game, with a very good ball output. The 3D surface makes this racket effective even in the net game, thanks to an excellent grip on the ball. Its diamond shape and high balance make it a racket suitable for professional or advanced level players. Personalize this racket with your signature, making it unique and exclusive! Choose the purchase option with personalization.
Printout from www.racketguide.com















