TACTICAL PADEL - EL SABIO 2024
(3 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Tactical Padel - El Sabio 2024:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 320,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2024 |
| Weight | 355 - 375 g |
| Form | Round |
| Balance point | Low |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Soft |
| Surface layer - material | 3K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | Polyethylene |
| Type of player | Beginner, Exerciser |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Tactical Padel |
Description from manufacturer
Step up your game with El Sabio, the ultimate fusion of maneuverability and precision.
This slick, round shaped racket is designed to take your playing to the next level, offering effortless control and a killer sound that'll make your hits pop. Crafted with 3K carbon and Polyethylene, it's all about dominating the court with finesse and comfort.
When you make contact with El Sabio you will feel it. If you're all about tactical finesse, playfulness, and owning the game, El Sabio is your perfect match. Level up your playing, embrace El Sabio - Play Different!
This slick, round shaped racket is designed to take your playing to the next level, offering effortless control and a killer sound that'll make your hits pop. Crafted with 3K carbon and Polyethylene, it's all about dominating the court with finesse and comfort.
When you make contact with El Sabio you will feel it. If you're all about tactical finesse, playfulness, and owning the game, El Sabio is your perfect match. Level up your playing, embrace El Sabio - Play Different!
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.5(from 3 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Rib Scarsberg", Man 44 year
Level: amateur (have paddle elbow)
It’s very well made, highly reccomend tactical
2025-08-07, 04:37
5
"Fredrik", Man 46 year
Level: advanced
Good
2026-01-17, 21:13
4
Woman 45 year
Level: amateur (have paddle elbow)
-
2025-08-19, 15:13















