STIGA - CYBERSHAPE 18K LW 2024
(13 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Stiga - Cybershape 18K LW 2024:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 300,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2024 |
| Weight | 337 - 353 g |
| Form | Hybrid |
| Balance point | Low |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | 360 Carbon Frame |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 18K Carbon Duplex |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | Hypersoft foam |
| Type of player | Amateur |
| Target group | Adult, Junior |
| Verified | Information verified by Stiga |
Description from manufacturer
Looking for a padel racket that’s lighter, but that still offers total control? Then take a closer look at the Cybershape 18 K Padel Racket LW. This lighter twin of the Cybershape 18K offers the same excellent feeling of control on contact and a softer ball impact, yet it weighs less and is easier to manoeuvre. The low balance point gives you a sense of good control and the reinforced carbon-fibre layer and the exclusive silver treatment bind the weave to give you a hitting surface that delivers finesse without sacrificing speed or precision.
In wind-tunnel tests with Sweden’s Royal Institute of Technology (KTH), the Cybershape racket consistently performed well, with up to 12 % less air resistance compared to traditionally shaped rackets. This offers a completely new experience in play, with more dynamics and range of motion. It’s a racket designed to cut more effectively through the air. The Cybershape 18K LW is suitable for all types of players, but especially those looking for a lighter racket that’s easier on the elbow and wrist and that offers a large, forgiving sweet spot. An excellent choice for experienced adult and younger players who want a lighter racket with low balance.
The unique Cybershape design gives you a larger, generous, and more optimized hitting surface that translates into unique advantages on the court. Thanks to the racket’s hexagonal shape, the sweet spot is 20 % larger; in addition, the sweet spot is higher than in traditional rackets. This well-dimensioned sweet spot is hard to miss. The edges of the racket align perfectly with the court surface, so you can make better shots closer to the glass and the ground. The long handle provides a good grip and more flexibility in your game.
Cybershape 18K LW has an strong frame made from 100 % carbon fibre, which we call the 360° Carbon Frame. This creates a racket with fast response and capacity to handle very powerful shots from your opponent.
The textured Crystal Grip surface creates maximum spin on the ball and enhances ball control. The long handle offers more flexibility and features a detachable wrist strap that’s easy to replace.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 13 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
Man 52 year
Level: amateur
Low weight with a large sweet spot
2025-11-18, 08:10
4
"Anna", Woman 47 year
Level: advanced
Missing a bit of speed in it.
2025-03-26, 02:22
5
"Mikael", Man 63 year
Level: amateur (have paddle elbow)
A round all-round racket
2024-11-14, 19:58
4
Man 58 year
Level: amateur
Light
2025-11-06, 21:43
4
"Rebecka", Woman 17 year
Level: advanced (have paddle elbow)
Good
2025-11-22, 22:36
3
Man 47 year
Level: amateur (have paddle elbow)
Hhh
2025-11-10, 01:05





