STARVIE - TITANIA ULTRA SPEED SOFT LITE 2025
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to StarVie - Titania Ultra Speed Soft Lite 2025:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 220,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 340 - 365 g |
| Form | Round |
| Balance point | Low |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | 3K Carbon Fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Soft |
| Surface layer - material | Carbon fiber + fiberglass |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | EVA Soft |
| Type of player | Beginner, Exerciser |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by StarVie |
Description from manufacturer
The StarVie Titania Ultra Speed Soft Lite 2025 is an ideal racket for those who prefer a lightweight, comfortable, and manageable option, without losing control or precision. Made with fiberglass and carbon, and featuring a Soft EVA rubber core along with modern technologies, this racket provides a nimble and fast playing feel, perfect for those looking to elevate their level of play with a fast and efficient racket.
Printout from www.racketguide.com














