STARVIE - RAPTOR 2025
(6 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to StarVie - Raptor 2025:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 270,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 350 - 385 g |
| Form | Round |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K carbon fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | EVA soft 30 |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by StarVie |
Description from manufacturer
The New Raptor has a round shape, Soft 30 soft density rubber and 12K carbon in the racket head which is a new feature this season. This combination of materials makes it perfect for intermediate players who are looking for a versatile game and want to dominate both defence and attack.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.5(from 6 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Simo", Man 28 year
Level: amateur
I came from a Counter Viper, I was looking for something similar but wanted a change, I don't find myself too badly off but I'm looking for a harder impact that is still a do-it-all like the Counter. I prefer long handles.
2025-11-20, 23:37
4
"Jim Månsson", Man 47 year
Level: advanced
Good power but not quite enough. Round frame that is quite okay. Just balanced.
2025-11-13, 21:31
5
Woman 46 year
Level: amateur
-
2025-11-30, 09:55
4
Man 31 year
Level: advanced
-
2025-08-19, 10:26
5
"em", Man 34 year
Level: advanced
-
2024-11-07, 08:13
5
"Emil", Man 34 year
Level: advanced
-
2024-11-07, 07:47
















