SIUX - TSUNAMI 5.0 12K 2021
(8 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Siux - Tsunami 5.0 12K 2021:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 240,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2021 |
| Weight | 360 - 375 g |
| Form | Round |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K carbon fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA soft |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Siux |
Description from manufacturer
This racket is an exceptional all-around racket with more control than the Tsunami 5.0 24K, and more power than the Tsunami 5.0 3K, which generates a nice feel with good power and better control than models with thinner fiber. The surface is smooth and matte and its core consists of EVA Soft High Recovery rubber, which provides incredibly fast recovery after each hit.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 8 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
3
"Diego", Man 47 year
Level: advanced (have paddle elbow)
It lacks roughness and in winter I find it too hard.
2025-11-06, 21:35
4
"Fia", Woman 48 year
Level: advanced
Completely okay
2023-11-07, 22:00
4
Woman 56 year
Level: advanced
Safe
2025-08-07, 16:34
4
Man 20 year
Level: amateur
-
2026-02-05, 20:45
3
"Hakim", Man 49 year
Level: amateur
-
2025-12-30, 10:15
5
Man 72 year
Level: amateur
-
2025-11-24, 09:59
















