SIUX - TRILOGY 3 CONTROL 2023
(1 review)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Siux - Trilogy 3 Control 2023:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | kr 3 480,00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2023 |
| Weight | 355 - 375 g |
| Form | Round |
| Balance point | Low |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 24K carbon fiber silver |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Siux |
Description from manufacturer
One of SIUX's most popular models: Siux Trilogy 3 Control 2023! The face is made of 24K Silver carbon fiber for an increased sweetspot and power. The low balance gives you increased control and the core is medium hard with great recovery capacity after each stroke, helping to direct the ball where you want to put it.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.0(from 1 review)
Some reviews may have been translated into your chosen language
3
Man 70 year
Level: amateur
-
2024-01-14, 21:00
















