SIUX - ELECTRA ST4 RULO 2025
(4 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Siux - Electra ST4 Rulo 2025:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 260,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 360 - 375 g |
| Form | Hybrid |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | 3K Carbon Fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 15K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | EVA Hard |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Siux |
Description from manufacturer
This exclusive version of Siux Electra ST4, created in collaboration with Franco Stupaczuk, is designed for advanced and tournament players who have the highest demands on their equipment. With a special emphasis on power, precision, and spin, this racket is crafted for the technically skilled all-round player. Siux Electra ST4 Rulo has a medium balance and a hybrid-shaped head profile, providing an excellent combination of control and power. Compared to Siux Electra ST4 Stupa Pro, the Rulo model is somewhat stiffer, offering a firmer feel and more direct feedback on hits, reminiscent of the ST3 version. The 15K carbon fiber surface ensures explosive energy with every hit, while the 3K carbon fiber frame offers low weight combined with high stiffness. The hard EVA core provides quick response and impressive power without compromising ball feel. Finally, the racket's glossy surface and sandpaper-like texture contribute extra grip on the ball – ideal for spin-heavy shots like viboras and bandejas.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 4 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
3
"Riccardo", Man 61 year
Level: advanced
I'm not comfortable with baseline play. The sweet spot is positioned a bit too high. It requires too much effort on lobs or baseline play in general.
2026-02-05, 14:28
4
"reggy", Man 37 year
Level: amateur (have paddle elbow)
Good control and give great offense too
2025-10-19, 06:26
5
"reggy", Man 37 year
Level: amateur (have paddle elbow)
Good control
2025-10-19, 07:05
5
Man 20 year
Level: advanced
Good
2026-03-29, 10:03
















