SIUX - DIABLO REVOLUTION LITE 3 2024
(7 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Siux - Diablo Revolution Lite 3 2024:Specifications
RACKET PROFILE FROM RACKET VALIDATOR
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 230,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2024 |
| Weight | 355 - 375 g |
| Form | Hybrid |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | 3K Carbon fiber |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K Carbon fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA |
| Type of player | Amateur |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Siux |
| Information from Racket Validator | |
|
Racketguide's own measurements for easier and better comparisons of padel rackets!
Manufacturers often have their own definitions of balance point, hardness, etc., which makes it difficult to compare different padel rackets with each other. Therefore, at Racketguide, we conduct our own measurements of the rackets we receive from the manufacturers. We use an advanced machine that can measure everything from balance point to hardness.
|
|
| Length grip | 11,5 cm |
| Length of the racket blade | 26,8 cm |
| Total length | 45,8 cm |
| Width racket blade | 26,0 cm |
| Thickness of the racket blade | 3,8 cm |
| Racket surface type | Smooth |
| Number of drilled holes | 55 st |
| Weight | Medium 366 g |
| Balance point measurement | 25,5 cm from the bottom |
| Balance point | Medium 56 % |
| Firmness core | Medium |
| Maneuverability | Medium |
| Flexibility | Medium |
| The measurement was performed | 2024-07-17 |
Description from manufacturer
Introducing the SIUX DIABLO REVOLUTION LITE 3.This Lite version is characterized by its versatile shape, EVA core and matt finish. If you are an advanced player and your site is the background track, you cannot miss it!
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.0(from 7 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
3
"Pascual", Man 30 year
Level: amateur (have paddle elbow)
I would like to have more cushioning; many balls hit the glass, and I need more technique with the racket.
2025-11-16, 00:29
4
"Kos", Man 39 year
Level: amateur
Its good
2026-04-04, 23:14
4
"Annica", Woman 59 year
Level: amateur
.
2024-06-19, 14:37
2
Man 25 year
Level: advanced
-
2026-04-27, 16:00
4
"AFONSO", Man 11 year
Level: amateur
-
2026-04-22, 13:01
3
Man 47 year
Level: advanced
-
2025-08-28, 04:13















