SHOOTER - MERAK 2025
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Shooter - Merak 2025:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 200,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 345 - 370 g |
| Form | Hybrid - Oversized |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | 3K Carbon Fiber + Basalt |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Soft |
| Surface layer - material | Fiberglass + Basalt |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | Low Density Foam |
| Type of player | Beginner, Exerciser |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Shooter |
Description from manufacturer
The SHOOTER PADEL MERAK offers great power without sacrificing high ball control for beginner or intermediate level players. It is a well-balanced control racket that also offers good power.
Printout from www.racketguide.com
















