SET - BULL 2022
(11 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to SET - Bull 2022:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | $430.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2022 |
| Weight | 360 - 375 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 18K Carbon fiber |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | Black EVA soft ultra |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from SET |
Description from manufacturer
The model is highlighted as a pure power racket. The hitting surface consists of two layers of carbon fiber, where the outer 12K layer provides stiffness to this model. The core is also on the harder side, giving you a racket that delivers offensive speed. Therefore, the model is aimed at skilled players looking for winning shots. The drop shape and medium-high balance give you control in your game.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 11 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
5
"Amanda Hallquist", Woman 10 year
Level: amateur
It's nice and good, it suits me best.
2024-11-09, 17:05
3
Man 22 year
Level: amateur
-
2025-11-16, 01:09
4
"Apc", Man 26 year
Level: elite
-
2025-11-13, 09:58
5
Man 30 year
Level: amateur
-
2024-03-27, 19:47
3
Man 44 year
Level: advanced
-
2023-04-06, 12:31
5
Man 44 year
Level: advanced
-
2023-04-05, 23:25
















