SANE - IMPRONTA 5.3 SOFT PLUS 2021
(1 review)
Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 230,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2021 |
| Weight | 355 - 375 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber 50% + fiberglass 50% |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K carbon fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | Polyethylene |
| Type of player | Amateur |
| Target group | Unknown value |
| Not verified | Awaiting verification of information from Sane |
Description from manufacturer
Impronta 5.3 Soft Plus is a suitable racket to develop with if you are new to the sport. The racket has a slightly softer core for increased control and feel in the strokes, along with a large sweet spot and centered balance, giving us an easily maneuverable racket.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 1 review)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
Woman 29 year
Level: beginner
-
2025-09-30, 09:37


