SALMING - HERO S5 2022
(3 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Salming - Hero S5 2022:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 190,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2022 |
| Weight | 355 g |
| Form | Round |
| Balance point | Low |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Soft |
| Surface layer - material | 3K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | EVA Feel |
| Type of player | Beginner, Exerciser |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Salming |
Description from manufacturer
Salming Hero S5 is a round, low-balanced racket with an extra-large sweet spot. With great playing characteristics and feel, the S5 is a perfect choice for the new player or the more advanced one looking for maximum control in all situations on the court. Equipped with EVA FEEL and 3K for a soft, pleasant feel on ball contact and maximum control.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.5(from 3 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Trygve", Man 53 year
Level: amateur
Nice sweetspot
2024-02-24, 08:27
5
"Ts", Man 53 year
Level: advanced
A bit soft
2024-02-05, 19:39
4
"Clara Persson", Woman 23 year
Level: advanced
-
2023-11-22, 13:54














