RS - PRIME PRO EDITION POWER 2024
(11 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to RS - Prime Pro Edition Power 2024:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 330,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2024 |
| Weight | 360 - 375 g |
| Form | Hybrid |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K Aluminized Carbon Fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from RS |
Description from manufacturer
Discover the Pro Edition Power by RS Padel, the best-selling padel racket considered by specialists to be one of the most beautiful in the world. Designed for advanced players, this racket was developed in collaboration with Simon Vasquez and several leading racket manufacturing engineers worldwide, guaranteeing unbeatable power and a unique feel when playing. This racket is specially designed for experienced players who are looking for great power in their game. It is ideal for those who like to dominate near the net and occasionally hit some backhands with both hands. Pro Edition Power not only has outstanding finishes, but if you are looking for power and precision, this racket will be your perfect partner on the padel court. In addition, its technical characteristics give you a superior game, which makes you feel the true essence of the padel.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 11 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
5
"Stefano", Man 57 year
Level: amateur
Very well-balanced racket suitable for both attack and defense.
2025-12-07, 18:08
4
"Francesco", Man 59 year
Level: advanced
Reactive, good ball delivery, a little too heavy.
2025-11-26, 15:59
3
Man 46 year
Level: advanced (have paddle elbow)
Got a sore elbow, otherwise satisfied
2026-02-03, 10:52
4
"Mathias", Man 21 year
Level: advanced
Weight is low and easy to manage
2025-10-31, 22:17
3
Man 71 year
Level: advanced
Would like a bigger sweet spot
2024-07-01, 21:55
3
"Gustav", Man 23 year
Level: advanced
Strange weight.
2024-07-14, 23:36
















