OSAKA - PRO TOUR LTD CONTROL 2023
(2 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Osaka - Pro Tour LTD Control 2023:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 300,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2023 |
| Weight | 350 - 370 g |
| Form | Round |
| Balance point | Low |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber + Aluminum |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 18K carbon fiber textreme |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | SNAP foam |
| Type of player | Amateur |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Osaka |
Description from manufacturer
Osaka Pro Tour LTD Control 2023 is an exclusive padel racket designed for the experienced player who prioritizes control. The round shape and a centrally placed sweet spot, along with a surface made of pure carbon fiber, provide fantastic precision and control. In Osaka's 2023 collection, only the LTD rackets have extra protection in the frame thanks to 3k carbon fiber with an aluminum layer. Made in a limited edition.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
5.0(from 2 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
5
Woman 40 year
Level: amateur
-
2026-01-20, 02:54
5
Woman 39 year
Level: amateur
-
2025-10-21, 00:58
















