NOX - EQUATION WPT 2021
(9 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Nox - Equation WPT 2021:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | $210.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2021 |
| Weight | 360 - 375 g |
| Form | Round |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Soft |
| Surface layer - material | 3K Fiberglass |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA HR3 |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Nox |
Description from manufacturer
Equation WPT is a well-balanced racket with an anti-vibration system that reduces the risk of injuries. This is an easy-to-play racket with a large "sweet spot" thanks to an HR3 core (used in Nox models in the Luxury series) and a fiberglass hitting surface. The racket also has texture on the hitting surface to provide extra grip on the ball and increased precision in slow play near the net. This combination makes this racket perfect for those who want to develop their game with a versatile racket.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.5(from 9 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
3
Man 21 year
Level: advanced
-
2025-11-12, 02:36
4
Man 21 year
Level: advanced
-
2025-11-09, 22:44
3
"Christian", Man 71 year
Level: amateur (have paddle elbow)
-
2024-05-01, 00:28
2
"Anders", Man 49 year
Level: amateur
-
2024-02-03, 13:01
4
"Christian", Man 48 year
Level: amateur
-
2023-10-24, 16:25
4
"Patrik Råneby", Man 57 year
Level: amateur (have paddle elbow)
-
2023-10-22, 08:01














