IMPERO PADEL - ONYX 2020
(1 review)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Impero Padel - Onyx 2020:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 960,00 kr. Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2020 |
| Weight | 355 - 375 g |
| Form | Round |
| Balance point | Low |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K carbon fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | EVA soft |
| Type of player | Beginner, Exerciser |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Impero Padel |
Description from manufacturer
Onyx is a model from the year 2020 that was named by Team Impero Padel. Onyx is suitable for both beginners and recreational players and has a round hitting surface that is forgiving. A stylish blue/yellow/black-designed racket inspired by the Swedish flag and with texture on the surface to facilitate spin. Full 3K carbon fiber and a core made of soft Eva. This is a round racket with a focus on control, feel, and spin. Like its predecessors, the wrist strap is designed to provide better comfort. This racket is an updated version of our old Upsalia, which was developed in 2019. A perfect racket for the padel player who wants to play safely, have control, and place the balls perfectly.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 1 review)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
Man 36 year
Level: amateur
-
2022-10-24, 19:41














