IMPERO PADEL - INVICTUS 2021
(8 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Impero Padel - Invictus 2021:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 1.060,00 kr. Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2021 |
| Weight | 355 - 375 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 12K carbon fiber + fiberglass |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | EVA ultra soft |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Impero Padel |
Description from manufacturer
Invictus is a drop racket with a focus on power and spin. With its sleek design inspired by the Swedish flag, we have created Impero Padel's absolutely most stylish racket. Invictus has an updated carbon fiber material equivalent to 12K. With this material, the player gets a racket that exceptionally captures balls and provides faster response on rebounds. The core is made of ultra-soft black EVA which contributes to increased power in the shots. Invictus has a light texture to provide more control and spin on the shots. The texture also results in more spin on serves. The wrist strap is designed to provide better comfort around the wrist. Highly recommended for both elite players and seasoned recreational players.
Just like our previous models, this racket is designed and developed in Sweden.
Just like our previous models, this racket is designed and developed in Sweden.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 8 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
3
"Joce", Man 34 year
Level: advanced
Has become blunt and broken easily, probably because it is actually too old.
2024-09-24, 20:18
5
"Kim", Woman 56 year
Level: amateur (have paddle elbow)
Good with sandpaper and light-weighted
2024-04-21, 19:38
5
Woman 57 year
Level: amateur
Super great!
2025-02-12, 21:26
5
Man 34 year
Level: amateur
Good
2024-09-23, 22:07
3
Man 60 year
Level: advanced
---
2025-06-15, 12:46
5
"Olivern", Man 35 year
Level: amateur
-
2025-02-02, 23:25














