HEAD - SPEED TEAM 2025
(5 Reviews)
Compare prices
Click on a store to continue
Specifications
RACKET PROFILE FROM RACKET VALIDATOR
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 200,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 365 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber + graphene |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Soft |
| Surface layer - material | Fiberglass |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | Power Foam |
| Type of player | Beginner, Exerciser |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Head |
| Information from Racket Validator | |
|
Racketguide's own measurements for easier and better comparisons of padel rackets!
Manufacturers often have their own definitions of balance point, hardness, etc., which makes it difficult to compare different padel rackets with each other. Therefore, at Racketguide, we conduct our own measurements of the rackets we receive from the manufacturers. We use an advanced machine that can measure everything from balance point to hardness.
|
|
| Length grip | 12,0 cm |
| Length of the racket blade | 24,0 cm |
| Total length | 45,5 cm |
| Width racket blade | 25,7 cm |
| Thickness of the racket blade | 3,6 cm |
| Racket surface type | Smooth |
| Number of drilled holes | 1 st |
| Weight | Medium 363 g |
| Balance point measurement | 26,4 cm from the bottom |
| Balance point | Medium 58 % |
| Firmness core | Quite hard |
| Maneuverability | Medium |
| Flexibility | Quite high |
| The measurement was performed | 2025-03-11 |
Description from manufacturer
SPEED TEAM is the easy-power and soft-feeling model of the versatile SPEED series. Offering a perfect blend of power and control for advanced players, this teardrop-shaped racquet has been upgraded with state-of-the-art Auxetic 2.0 technology, which adds unparalleled touch, feel and an extra boost of power. The SPEED TEAM has a fiberglass hitting surface for a soft touch and easy power while the upgraded Soft Butt Cap technology adds extra comfort. Ideal blend of power and control for advanced players looking to accelerate the game.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.0(from 5 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
Man 25 year
Level: amateur
-
2026-04-20, 09:53
3
Man 56 year
Level: amateur
-
2026-03-01, 11:27
2
Man 45 year
Level: amateur
-
2026-02-26, 07:44
4
Man 31 year
Level: amateur
-
2026-01-05, 23:43
3
Man 24 year
Level: amateur
-
2025-11-14, 07:52














