HARLEM - NIRVANA 12K 2021
(5 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Harlem - Nirvana 12K 2021:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 230,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2021 |
| Weight | 355 - 375 g |
| Form | Hybrid |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K carbon fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA soft |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Harlem |
Description from manufacturer
Nirvana 12K is one of this year's new products from Harlem Pádel. With new technology to increase the racket's stiffness and potential. The 12K carbon fiber is durable and provides good speed in the hit. The model is a versatile racket that gives both power and control. It is primarily aimed at advanced players. It is also important to emphasize that this model has the ShockOut anti-vibration system just like the other rackets in Harlem Pádel's 2021 collection, which increases comfort in the game and helps players who have problems with elbows, shoulders, and wrists. This is the brand's crown jewel in this year's collection.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 5 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
5
"Jacob Larsson", Man 33 year
Level: advanced
Like the weight and the impact area
2025-12-26, 09:03
3
"Jose Luis", Man 54 year
Level: amateur
Nothing special
2025-11-07, 09:18
5
"Jonas", Man 56 year
Level: amateur
-
2025-11-24, 18:25
4
"Jonas", Man 54 year
Level: amateur
-
2023-11-14, 08:37
4
Man 52 year
Level: amateur
-
2023-01-29, 19:31
















