FLO PADEL - EDGE CONTROL 2026
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Flo Padel - Edge Control 2026:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 140,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2026 |
| Weight | 336 - 356 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 18K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | UKPA EVA Soft Foam |
| Type of player | Amateur |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Flo Padel |
Description from manufacturer
The Edge: CONTROL is the pinnacle of the line, engineered for the elite player who demands uncompromising power and surgical precision. Featuring an ultra-rigid 18K Carbon Fiber outer layer, this racket provides maximum energy transmission, resulting in the highest ball speed and a distinctive, hard feel on impact. This raw power is expertly balanced by the responsive UKPA Soft EVA Foam core, which helps dampen vibrations and retains just enough touch for defensive finesse. Its Diamond Shape combined with a balanced 50:50 Mid-Balance creates a devastating offensive weapon that gives you the edge needed to maintain control, dominate the rally, and finish points with authority.
Printout from www.racketguide.com














