DROP SHOT - DELTA 3.0 2023
(1 review)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Drop Shot - Delta 3.0 2023:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | kr 2 370,00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2023 |
| Weight | 360 - 370 g |
| Form | Round |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | EVA soft |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Drop Shot |
Description from manufacturer
Dropshot Delta 3.0 is a round control racket aimed at the advanced player who wants to be able to control the game but also generate some extra speed in the ball when needed. The medium-hard hitting surface combined with the EVA SOFT core provides a stable racket where you can add extra spin to the ball thanks to the 3D structure on the hitting surface. The balance of the racket is medium, which suits you who prioritize a maneuverable racket in defense over weight in offense. In addition, the Delta 3.0 is equipped with a Smart holes system, Textreme Carbon, Anti-vibration in the grip, and an integrated frame protection.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 1 review)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
Woman 33 year
Level: amateur (have paddle elbow)
-
2023-12-19, 18:06















