DOPADEL - GEMINI 2022
(70 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Dopadel - Gemini 2022:Specifications
RACKET PROFILE FROM RACKET VALIDATOR
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | $390.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2022 |
| Weight | 350 - 370 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber + Kevlar |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 24K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA Blue Hard + Foam Soft White |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Dopadel |
| Information from Racket Validator | |
|
Racketguide's own measurements for easier and better comparisons of padel rackets!
Manufacturers often have their own definitions of balance point, hardness, etc., which makes it difficult to compare different padel rackets with each other. Therefore, at Racketguide, we conduct our own measurements of the rackets we receive from the manufacturers. We use an advanced machine that can measure everything from balance point to hardness.
|
|
| Length grip | 12,0 cm |
| Length of the racket blade | 26,9 cm |
| Total length | 46,1 cm |
| Width racket blade | 26,1 cm |
| Thickness of the racket blade | 3,8 cm |
| Racket surface type | Smooth |
| Number of drilled holes | 58 st |
| Weight | Quite low 356 g |
| Balance point measurement | 26,6 cm from the bottom |
| Balance point | Medium 58 % |
| Firmness core | Hard |
| Maneuverability | Medium |
| Flexibility | Medium |
| The measurement was performed | 2022-12-11 |
Description from manufacturer
DoPadel GEMINI is DoPadel's new attack weapon for 2022. Sometimes it takes a while to find the gold! After numerous refinements, tests, and discussions, we found the right form, balance, and power for how we wanted Gemini. With an entirely new unique blend in the core, we have created a racket with Gemini that will deliver going forward. You get a stiff impact surface with lots of underlying potential for smashes and being able to kick the ball out. Control and agility are always key words in our rackets and also here, but add a 24K carbon fiber surface and medium-high balance, and you have a racket that will clearly give you offensive advantages. We are very pleased to present: Gemini.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.5(from 70 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
5
"Christian", Man 47 year
Level: advanced
I think the firmness is just right. Not too much trampoline effect, and that's nice. It feels stiff and solid.
2025-10-23, 11:44
5
"Peter Läkk", Man 49 year
Level: advanced
Nice feel, good in defense. Maybe the core is a bit too soft, would like a bit more power.
2023-11-03, 16:02
5
"Lorik", Man 24 year
Level: advanced
Easy to handle
Good power
Good all-around racket
Can play at different tempos with the racket
Good power
Good all-around racket
Can play at different tempos with the racket
2024-01-17, 12:36
5
"Johnny", Man 46 year
Level: advanced
Really nice feeling with both control and speed
2025-11-06, 21:06
4
Man 45 year
Level: advanced
Good control but lacks a bit of speed in the overhead.
2023-10-29, 14:00
4
Man 46 year
Level: advanced
Nice ball contact with a crisp sound.
2023-11-09, 06:34















