CARTRI - ULTIMATE TITAN 2021
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Cartri - Ultimate Titan 2021:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 240,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2021 |
| Weight | 355 - 375 g |
| Form | Round |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K carbon fiber + fiberglass |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | EVA soft 22 |
| Type of player | Beginner, Exerciser |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Cartri |
Description from manufacturer
With excellent control and attractive design, this is the model for all types of players. The round shape and large sweet spot provide great control no matter where you are on the court.
Printout from www.racketguide.com














