CARTRI - HAMMER 2021
(1 review)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Cartri - Hammer 2021:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 2.100,00 kr. Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2021 |
| Weight | 355 - 375 g |
| Form | Round |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 18K Carbon fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA soft 13 |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Cartri |
Description from manufacturer
High-quality racket for those seeking the perfect balance between power and control. Top-class materials and a large sweet spot with durability for the versatile player.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 1 review)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Glioup", Man 43 year
Level: amateur
Nice handling
2025-07-23, 22:13














