CABRA - PRESTIGE ENERGY 2022
(3 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Cabra - Prestige Energy 2022:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 210,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2022 |
| Weight | 350 - 370 g |
| Form | Round |
| Balance point | Low |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | Black EVA |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Cabra |
Description from manufacturer
Energy has a harder surface in 3K carbon fibre and a carbon frame that delivers a strong racquet in a clean and elegant design. This has been combined with a round racket shape and a nice medium flex Black Eva core. This racquet is aimed for a broad group of players seeking some extra push in their game but also excellent feel and control. Cabra Frost Grip in the surface helps you get some extra grip on the ball.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 3 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Gustav", Man 29 year
Level: advanced
Good shape and length on the racket
2023-10-24, 22:52
4
Man 40 year
Level: amateur
-
2025-09-15, 21:57
4
Man 32 year
Level: advanced
-
2023-04-08, 17:42




















