BULLPADEL - VERTEX 04 HYBRID 2024
(61 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Bullpadel - Vertex 04 Hybrid 2024:Specifications
RACKET PROFILE FROM RACKET VALIDATOR
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 300,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2024 |
| Weight | 365 - 375 g |
| Form | Hybrid |
| Balance point | Low |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K carbon fiber XT |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | MultiEVA, Adaptia |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Bullpadel |
| Information from Racket Validator | |
|
Racketguide's own measurements for easier and better comparisons of padel rackets!
Manufacturers often have their own definitions of balance point, hardness, etc., which makes it difficult to compare different padel rackets with each other. Therefore, at Racketguide, we conduct our own measurements of the rackets we receive from the manufacturers. We use an advanced machine that can measure everything from balance point to hardness.
|
|
| Length grip | 12,0 cm |
| Length of the racket blade | 25,2 cm |
| Total length | 45,9 cm |
| Width racket blade | 26,0 cm |
| Thickness of the racket blade | 3,8 cm |
| Racket surface type | Sandpaper |
| Number of drilled holes | 68 st |
| Weight | Quite low 356 g |
| Balance point measurement | 25,7 cm from the bottom |
| Balance point | Medium 56 % |
| Firmness core | Medium |
| Maneuverability | Medium |
| Flexibility | Medium |
| The measurement was performed | 2023-12-01 |
Description from manufacturer
The Vertex 04 Hybrid is a hybrid racket with a rough Topspin surface which offers maximum control. It is designed for professional or advanced players. It incorporates two new frame concepts. The CURVAKTIV system: its rotated structure provides resistance against twisting. Thanks to the rotation of its surfaces, we can introduce a variable section on the side of the racket. We have managed to introduce a smaller section than that of the vertex03 frame, increasing rigidity, but we have also managed to widen the section lengthwise, achieving a more uniform transmission of stresses throughout the racket. This improved distribution of vibrations and stresses is also supported by the combination of the CURVAKTIV with the AIR POWER. The AIR POWER is the natural evolution of the Air React Channel system.
It is a channel that we create using a hollow area in the lower side of the blade. This hollow area works better than if it were a solid piece because it is made up of less material and is less prone to deformation, making the structure stronger. The external core is made from Xtend Carbon 12k carbon, its internal core from the new MultiEva rubber, and its frame from 100% carbon fibre CarbonTube. It has a CustomWeight plate system, allowing for balance of the racket to be modified according to the needs of every player. It offers a Vibradrive system for absorption of vibrations, and a new Vertex core. It also incorporates the Hesacore grip that reduces effort, vibrations, and the probability of injury.
It is a channel that we create using a hollow area in the lower side of the blade. This hollow area works better than if it were a solid piece because it is made up of less material and is less prone to deformation, making the structure stronger. The external core is made from Xtend Carbon 12k carbon, its internal core from the new MultiEva rubber, and its frame from 100% carbon fibre CarbonTube. It has a CustomWeight plate system, allowing for balance of the racket to be modified according to the needs of every player. It offers a Vibradrive system for absorption of vibrations, and a new Vertex core. It also incorporates the Hesacore grip that reduces effort, vibrations, and the probability of injury.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 61 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
5
"Fredrik", Man 38 year
Level: amateur (have paddle elbow)
Very comfortable control, good speed when needed, and lobs are so easy with this racket.
2024-01-16, 15:51
4
"GL", Man 72 year
Level: amateur
Have wrapped (tape/handle), so a much thicker grip due to large hands!
2025-10-25, 12:15
4
"Francesco", Man 43 year
Level: amateur
I can't play well with my backhand, and the lobs are not very accurate.
2025-11-22, 18:41
4
"Magnus Johansson", Man 49 year
Level: advanced (have paddle elbow)
Easy with good speed when hit well, but a bit difficult for my game.
2024-04-30, 16:51
3
"Marin", Man 20 year
Level: advanced
Offensive
2024-06-15, 12:12
5
Man 50 year
Level: advanced
Nice control and a little of power
2025-08-28, 06:34







