BULLPADEL - ELITE W TRIAY 2025
(10 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Bullpadel - Elite W Triay 2025:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 320,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 345 - 360 g |
| Form | Hybrid |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K Carbon Xtend |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | MultiEVA |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Bullpadel |
Description from manufacturer
The Bullpadel Elite W 2025 women's padel racket allows you to develop your full potential in the attacking game thanks to its new hybrid shape with medium balance to control power. Official padel racket of the player Gemma Triay. With a light weight of 345-360 grams ensures easy handling and a reduction in the possibility of joint injuries. It is the most technologically advanced padel racket in its range. It has a striking and feminine design, combining soft colors such as pink, blue or white for a unique aesthetic.This Bullpadel women's padel racket has been specifically designed for those professional level players who want to hit with outstanding power and control. It is the perfect model for players who want it all: high performance, modern style, control and power in every play.
Xtendcarbon 3K sole for added stiffness, strength and lightness. Vibradrive mounting system that absorbs vibrations during play, especially on off-center hits. Reinforced core for greater inertia, firmness and improved torsional shock. Multieva rubber core for power output and control on slow balls. CarbonTube bi-directional interlocking carbon frame for an effective compromise between power and control. Air React Channel technology for extra aerodynamics and lightness.
Xtendcarbon 3K sole for added stiffness, strength and lightness. Vibradrive mounting system that absorbs vibrations during play, especially on off-center hits. Reinforced core for greater inertia, firmness and improved torsional shock. Multieva rubber core for power output and control on slow balls. CarbonTube bi-directional interlocking carbon frame for an effective compromise between power and control. Air React Channel technology for extra aerodynamics and lightness.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 10 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
5
"Mena", Woman 50 year
Level: advanced
Comfortable and we are in tune.
2026-01-31, 22:57
3
"Ana", Woman 45 year
Level: amateur (have paddle elbow)
Control over power
2025-10-28, 20:55
4
"Rebecka", Woman 28 year
Level: beginner
Works well for me.
2025-10-15, 21:58
5
Woman 54 year
Level: advanced (have paddle elbow)
Easy to play with
2025-11-21, 09:11
5
"Noa torres", Woman 18 year
Level: advanced
Good racket
2025-04-26, 21:12
4
Woman 29 year
Level: amateur
-
2026-02-10, 11:09














